Lemurai.lt Žmogus-paukštis. To fly or not to fly... - Lemurai.lt
Monday 26th August 2019,
Lemurai.lt

Žmogus-paukštis. To fly or not to fly…

Lemurai.lt 2015-02-09 Filmų apžvalgos, Kinas

Meksikiečių režisierius Alejandro González Iñárritu kino gerbėjams jau gerai pažįstamas kūrėjas. Per pastaruosius dešimtį metų kino ekranuose sužibėjo tokie režisieriaus filmai kaip „Babelis“, „Biutiful“, „Prakeikta meilė“, „21 gramas“, pelnę ne vieną prestižinį kino apdovanojimą.  Iki šiol režisieriaus kūryba buvo gana stipriai nutolusi nuo to, ką stereotipiškai įvardytume holivudiniu kinu. Su filmu „Žmogus-paukštis“ (Birdman. The Unexpected Virtue of Ignorance) Iñárritu žengia Holivudo link, tačiau tai daro ypač subtiliai bei stilingai. Filme pasakojama istorija apie senstelėjusį ir sumišusį kino aktorių, Brodvėjaus pjese mėginantį susigrąžinti savo superherojaus vaidmens – Žmogaus-paukščio šlovę, kuri bėgant metams liko tik skausmingu Riggano (akt. Michael Keaton) prisiminimu.

naomi-watts-at-birdman-screening-at-52nd-new-york-film-festival_1Įdomu tai, jog tikriausiai ir pats Michaelas Keatonas vaidinti Rigganą buvo pasirinktas neatsitiktinai. Filme ryški aktoriaus, jo kuriamo veikėjo bei superherojaus paralelė. Keatonas 1989 ir 1992 m. vaidino Timo Burtono Batmaną (Bat-man, Bird-man…). Galbūt po šio vaidmens Keatonas grįš į didįjį kiną. „Žmogus-paukštis“ vertas dėmesio (ne vieno kritiko teigimu ir keleto Oskarų) ne tik įdomaus siužeto, tačiau ir vaidybos bei techniniais atžvilgiais. Charakterius puikiai įkūnijo ne tik minėtasis ex-Batmanas Michaelas Keatonas, tačiau ir antraplaniai aktoriai Zachas Galifianakisas, Naomi Watts, Emma Stone, o ypač Edwardas Nortonas. Negaliu nepaminėti puikaus operatoriaus darbo, kuris prikausto žvilgsnį jau nuo pat pirmųjų minučių.

Paukščiažmogio drama vystosi ne tik siužetiškai, tačiau lygiagrečiai ir psichologiškai. Riggano sąmonę atakuoja išoriniai jo gyvenimo įvykiai, o sveiko proto užtemimai sukuria dviprasmiškas situacijas. Jo troškimas ir vėl tapti „žvaigžde“ po truputį vis labiau jį įtraukia. Tiek tiesiogine, tiek ir perkeltine prasme Rigganas kyla iš realaus į neįmanomą superpasaulį. Vienatvė, obsesijos, asmenybės skilimas, pop kultūros apsėstos visuomenės ydos – tik keletas temų, apie kurias svarstoma šioje netipiškoje juodojo humoro komedijoje, kupinoje dramos žanro bruožų. Arba tai drama, persunkta juodojo humoro… Šiaip ar taip, filme, kaip ir kino salėje, verkšlenimų nepamatysime. Supratus absurdą, belieka iš jo pasijuokti.