Lemurai.lt Naujoji „Pelenė“: visiems, kam širdyje dar penkeri - Lemurai.lt
Saturday 24th August 2019,
Lemurai.lt

Naujoji „Pelenė“: visiems, kam širdyje dar penkeri

Lemurai.lt 2015-04-23 Filmų apžvalgos, Kinas

*Perspėjimas: ši filmo apžvalga bus visiškai neobjektyvi, proceed with caution*

Laukiau šito filmo jau nuo rudens, kada pirmą kartą išvydau jo trailer‘į, nes turėjau labai stiprią nuojautą, jog jis atneš daug džiaugsmo į mano gyvenimą. Ir nesuklydau – tai buvo vienas iš nedaugelio atvejų, kai filmas išpildė visus lūkesčius, kuriuos įsinešiau į kino teatro salę, šimtu procentų. Bet apie viską nuo pradžių.

Šį kartą skaitytojų perspėti apie galimus spoiler‘ius kaip ir nematau prasmės, nes jeigu matėte filmo trailer‘į arba 1950-ųjų Disnėjaus Pelenę, nieko naujo aš jums nepasakysiu ir jokių didelių plot twist‘ų neišduosiu.

Jaučiu būtinybę pradėti nuo to, jog tiesiog alpau dėl filmo vaizdų. Panoraminiai kadrai, gamtos vaizdai, ir tos ryškios spalvos, viskas buvo pateikta tiesiog…pasakiškai (ba-dum-tss). Nejučiom vis sulaikydavau kvapą stebėdama tą grožį. Net salėje spiegę vaikai filmui prasidėjus neteko amo ir necyptelėjo iki pat pabaigos.

Filme vaizduojama istorija išlaikyta beveik identiška tai, kurią matėme 1950-ųjų versijoje. Pridėtos ar atimtos vos kelios detalės, norint filmą pakylėti į kitą lygmenį ir pritaikyti vaidybinio, o ne animacinio filmo žanrui. Atsisakyta tokių dalykų kaip kalbantys gyvūnai, siekiant pasaką padaryti kiek mažiau vaikiška, tačiau išlaikyti tiesiog iki absurdo komiški įseserių charakteriai, taip suteikiant šiek tiek žaismingumo ir nepaverčiant filmo pernelyg rimta ar tragiška drama. Ši adaptacija, mano kuklia nuomone, sugebėjo tiesiog idealiai išbalansuoti tarp paprastos merginos gyvenimo istorijos ir nepaprastos pasakos – čia visko yra būtent tiek, kiek reikia.

Veikėjai taip pat gerokai pakylėti ir patobulinti, norint padaryti istoriją įdomesnę – kiekvienas kūrėjas žino, jog tikroviški ir ne „plokšti“ veikėjai yra tiesiog būtini jei nori išlaikyti žiūrovo dėmesį ir susidomėjimą tuo, kas vyksta ekrane. Veikėjas turi būti įtikinantis ir įdomus, tik tada žiūrovui rūpės, kas jam nutinka. Todėl negali būti nė kalbos, kad Pelenė ir liktų viskuo patenkinta užsisvajojusi mergaitė, kuriai tiesiog nepaprastai pasisekė, kokią ją matėme 1950-ųjų versijoje, ar kad princas būtų filme tik tam, kad būtų gražus ir būtų…princas. 2015-ųjų Pelenė prasideda pagrindinės veikėjos vaikystės istorija, taip padedant jai tvirtą pagrindą, žiūrovas seka Pelenės vystymąsi ir mato ją visokią – laimingą, liūdną, tvirtą, besijaudinančią ir net bepasiduodančią. Princui filme taip pat skiriama daugiau dėmesio, žiūrovas mato, kaip jis ruošiasi valdyti šalį, stebi jo pastangas balansuoti, tarp savęs, kaip asmens ir savęs, kaip valdovo. O apie subtilų ir žavingą Kate Blanchet darbą vaizduojant pamotę būtų galima parašyti atskirą straipsnį.

Čia prieinu dar vieną svarbų aspektą filmo kūrimo procese – casting‘ą. Neturiu jam visiškai jokių priekaištų. Plius šimtas karmos taškų tam, kuris sugalvojo Heleną Bonham Carter – aktorę kurią visi įpratę matyti susivėlusios blogiukės pamėlusiais paakiais amplua – paversti krikštamote fėja. Taip pat negaliu nepaminėti ir princo vaidmenį sukūrusio Richard Madden, kurį aš (ir turbūt nemažai jūsų) geriausiai žinau dėl jo pasirodymo seriale „Game of Thrones“, kuriame jis taip pat sukūrė nepaprastai puikų ir įtikinamą veikėją, kuriam (SPOILERS) deja, baigėsi gana liūdnai. Todėl su džiaugsmu priėmiau galimybę pamatyti filmą, kuriame jis sulaukia kur kas laimingesnio galo.

Na ir galiausiai – garso takelis. Tai takelis, kurį pasileidžiu sau darbe, jei pasitaiko prasta diena. Takelis, sukuriantis stebuklo jausmą ir ištirpdantis visą blogą nuotaiką. Tobulas.

P.S. Dedu riebų pliusą tam, kas vertė titrus ir privertė balsu nusijuokti, kai išvertė pamotės ištartus žodžius pas savo princą lekiančiai Pelenei kaip…laikykitės už ko nors, nes galit iš kėdžių išgriūti…“Nepamiršk, kas esi, ubage“.

P.P.S. Taip, žiūrėdama šitą filmą aš verkiau. Daugiau nei vieną kartą. Ne, man visiškai ne gėda. 

  • 10/10
    Bendras vertinimas - 10/10
10/10

Ar verta žiūrėti šį filmą?

Stengiausi išvardyti kuo objektyvesnes priežastis, kas ir kodėl man čia taip nepaprastai patiko, tačiau smarkiai įtariu, jog pastangos nebuvo itin sėkmingos. Taip yra todėl, jog tokie filmai yra mano silpnoji vieta ir aš juos amžinai, visiškai neobjektyviai, myliu. Jei ir jūsų viduje kažkur kamputy tūno penkerių metų mergaitė, laukianti stebuklo, šį filmą pamilsite ir jūs.

Mano vertinimo skalėje jis – apvalus dešimtukas, negaliu sulaukti kada galėsiu pažiūrėti jį dar kartą (ir dar kartą…ir dar kartą…)