Lemurai.lt Filme "Metų pilietis" saldaus keršto jausmas persipina su Skandinaviško gyvenimo filosofija - Lemurai.lt
Tuesday 23rd July 2019,
Lemurai.lt

Filme “Metų pilietis” saldaus keršto jausmas persipina su Skandinaviško gyvenimo filosofija

Lemurai.lt 2015-02-11 Filmų apžvalgos, Kinas

Nilsas Dickmanas (vaidina Stellan Skarsgård) gyvena Norvegijos gilumose, ir kiekvieną dieną uoliai valo miestelio kelius nuo sniego. Sunku su tokiu vardu gyventi šalyje, kur laisvai kalbama angliškai, bet Dickmanui puikiai sekasi. Jis netgi tapo “Metų žmogumi”. Tačiau po šio įvykio mįslingai žūsta vienintelis Dickmano sūnus. Daktarai tvirtina, kad nuo heroino perdozavimo, bet Nilsas įsitikinęs – jo sūnus niekada nebuvo narkomanas. Po kurio laiko Nilsas išsiaiškina, jog jo sūnų nužudė vietinio kriminalinio autoriteto Grafo (vaidina Pål Sverre Hagen) pakalikai. Ir nusprendžia atkeršyti. Jiems visiems. Idiotiška, bet argi galima sustabdyti idiotą, kai negali numanyti jo ketinimų?

Nors aprašymas prilygsta kokio veiksmo filmo ar net trilerio pradžiai, Kraftidioten yra labiau tragikomedija. Juodo humoro juostoje – per akis, bet ne tokio, koks būna Amerikietiškose komedijose, o kitoks – Skandinaviškas, šiek tiek primenantis brolių Koenų ar Tarantino kūrybą. Filmas sudeliotas taip, kad po kiekvieno veikėjo mirties atsiranda juodas laukas, kuriame kaip antkapyje užrašyti mirusiojo vardas, metai, bei simbolis, kuris priskiria jį kokiai nors religijai. Žinoma, autoriui nėra gaila – jis tik šaiposi.

Visi personažai yra ryškūs, sarkastiški, arogantiški, nenuspėjami ir nevengia filosofuoti. Pagrindinis antagonistas Grafas kelia tiek siaubą neprognozuojamu elgesiu, tiek juokina. Jis iš visų jėgų stengiasi būti teisingas, kiek tai įmanoma, būnant kriminaliniu autoritetu. Jis vegetaras, negeria, rūpinasi sūnumi ir stengiasi gražiai elgtis su savo buvusia žmona, jis perka savo pakalikams kavos ir daro šviežiai spaustų sulčių. Tuo pačiu jis akimirksniu praranda savitvardą ir šauna į bet ką, kas pasitaiko kelyje, net neįsitikinęs, ar tai reikalinga – juk reikia kažkaip įrodinėti savo autoritetą. O paskui guodžiasi savo pakalikams, koks sunkus jo gyvenimas.

Nepaisant komedijos elementų, šios juostos autoriai nėra paviršutiniški, filme yra vietos gilesniems pamastymams. Juk Dickmanas – viso labo tik mažas žmogelis, ir jis, verčiamas aplinkybių, vedinas begalinio teisingumo jausmo, vienintelis sugeba pasipriešint visai gaujai, tampa tikru didvyriu.

Beje, originalo kalba (švedų) Kraftidioten pažodžiui reiškia “Galingas idiotas”. Pamačius tokį pavadinimą, platintojus, ko gero, apėmė panika, ir jie puolė versti savaip. Todėl angliškai jis išverstas kaip “Pradingimo tvarka”, Rusijoje “Kvailus dalykus daryti paprasta”, o Lietuvoje – “Metų pilietis”. Koks bebūtų vertimas, juosta yra neabejotinai verta dėmesio. Saldaus keršto jausmas čia persipina su Skandinaviško gyvenimo filosofija, siužetas yra nenuspėjamas, o aktoriai stebina puikia vaidyba, balansuojant tarp dramos ir komedijos. Visa tai vainikuoja neįtikėtini Norvegijos vaizdai – beribiai sniego plotai, egzotiški sniego valymo įrenginiai. Ir šaltai sarkastiškas humoras.

Režisierius: Hans Petter Moland

Vaidina: Kristofer Hivju, Stellan Skarsgård, Birgitte Hjort Sørensen, Pål Sverre Hagen